Zarůstající chloupky – nejlepší tipy, jak se jich účinně zbavit

Zarůstající chloupky dokážou pořádně potrápit. Tento nepříjemný problém se týká žen i mužů. Navíc se často i přes veškerou snahu zarůstání opakuje. Nejde přitom jen o estetickou stránku věci. Zarostlý chloupek může způsobit lokální zánět. Dané místo je oteklé, bolestivé na dotek a naplněné hnisem. V některých případech je nutné bolák ošetřit chirurgicky.

Zarůstání tedy v žádném případě nepodceňujte. Pokud na něj trpíte, máme pro vás hned několik osvědčených tipů, které potíže zmírní nebo zcela odstraní. Poradíme vám také, co dělat v komplikovaných případech a jak nejlépe řešit chronické zarůstání chlupů na různých částech těla.

Zarůstající chloupky nejsou jen drobným kosmetickým problémem

K tomuto stavu dochází, když stvol chloupku nevyroste z folikulu nad kůži. Na vině je nejčastěji špatná technika holení žiletkou, ale někdy i depilace depilačními krémy. 

Co se děje pod kůži po holení? U některých chlupů může dojít k narušení struktury pod povrchem kůže. Následkem toho změní směr růstu. Tato situace může nastat i po nesprávně provedené epilaci, kdy se při vytrhávání odstraní jen povrchová část chloupku. 

Příčinou mohou být ale i vnitřní faktory, a proto můžete objevit zarostlý chloupek i na místech, kde se neholíte. V tomto konkrétním případě jsou viníky odumřelé tukové buňky, které ucpou folikul a donutí chloupek růst opačným směrem.

Další faktory, které způsobují zarůstání chloupků:

  • Nošení příliš těsného a neprodyšného oblečení. Volte raději pohodlné spodní prádlo z přírodních materiálů.
  • Suchá a dehydratovaná pokožka podporuje zarůstání. Po celý rok byste měli udržovat vaši pleť hydratovanou a vláčnou.
  • Struktura chloupků je také důležitá. Lidé s kudrnatými vlasy trpí na zarůstání častěji.

Proč jsou zarůstající chloupky problém?

Zarostlý chloupek dokáže v poměrně krátkém čase vyvolat zánětlivou reakci. V místě dojde k zarudnutí a může se vytvořit boulička, která časem roste a může být naplněná hnisem. Lidské tělo se zpravidla dokáže se zarůstáním vypořádat, ale v některých případech může dojít ke komplikacím.

ČÍST  Lákají vás inzeráty na prodej chaty u řeky? Jaké jsou výhody a nevýhody vlastnictví takové nemovitosti

Pod kůži se vám nenápadně může rozjet bakteriální infekce, která způsobuje podkožní absces. Dané místo může změnit barvu (hyperpigmentace) a po prasknutí může dojít také k vytvoření jizvy.

Jak předcházet vzniku zarůstajících chloupků?

Nejúčinnější prevencí je naučit se správnou techniku holení a pravidelná hydratace pokožky. V některých případech jsou ale preventivní opatření neúčinná. Pokud vás trápí zarůstání velmi často a pravidelně se vytvářejí podkožní abscesy, měli byste se poradit s vaším dermatologem a problém řešit komplexně.

Jak správně holit chloupky?

Chloupky nikdy neholte na sucho. Pokožka by měla být před holením navlhčená. Používejte zvláčňující kosmetické přípravky. V současné době lze pořídit také speciální kosmetiku, která působí preventivně proti zarůstání. Chloupky holte vždy po směru jejich růstu.

Jaké jsou nejúčinnější alternativy holení?

Holení žiletkou nebo holicími strojky je rychlé a bezbolestné. Proto patří už několik desetiletí k nejpopulárnějším depilačním technikám. Pokud ale trpíte na zarůstání chloupků ve specifické oblasti a váš problém se nijak významně nezlepšuje, měli byste zvážit aplikaci laseru. Tato moderní metoda je bezpečná, bezbolestná a jako jediná zcela eliminuje problém zarůstání, protože laserové záření likviduje chloupky i s cibulkou. Znovu již tedy nevyrostou.

Jaké jsou nejlepší produkty pro péči o pokožku po holení?

Po holení je pokožka podrážděná. U citlivých jedinců nebo po holení intimních partií může dojít k zarudnutí pleti. Abyste se tomuto efektu zcela vyhnuli, je nutné svědomitě dodržovat pravidla správné techniky holení a poté pokožku zklidnit balzámem či olejem. Důležité je, aby byla pokožka co nejlépe hydratovaná. Nanést můžete také krémy, které zabraňují zarůstání chloupků.

Laserová epilace je z dlouhodobého hlediska jedinou účinnou metodou, která zarůstání zcela eliminuje

Zarůstání chloupků je poměrně častý problém, který lze řešit vhodnou prevencí a správnou technikou holení. Lidské tělo si ve většině případů s chloupkem “vetřelcem” dokáže poradit samo bez následků. Nicméně pokud se zarůstání opakuje a často je doprovázené silnou bakteriální infekcí, pouhá preventivní opatření vám nepomůžou. V těchto případech se jako nejoptimálnější řešení jeví laserová epilace, která trvale likviduje celý chloupek, a tím i zdroj problému.

ČÍST  Jaké jsou výhody vlasové plazmaterapie oproti jiným metodám?

A co pomohlo na zarůstání vám? Stačilo změnit techniku holení, nebo jste vsadili na kosmetické přípravky a babské rady? Máte svůj vlastní osvědčený recept, jak se zarůstání zbavit? Podělte se o něj s dalšími čtenáři.

Mohlo by se vám také líbit