Hledáte pronájem bytu v Olomouci? Máme pro vás pár důležitých informací!

Najít pronájem bytu v Olomouci, to není jenom tak. Obzvláště složité je to tehdy, máte-li hlouběji do kapsy. Olomouc, vedle Prahy nebo Brna, patří mezi nejoblíbenější místa pro život v celé České republice. Město, které se pyšní bohatou historií, krásnou architekturou a příjemnou atmosférou, stejně jako kvalitní občanskou vybaveností, láká stále více lidí. Poptávka po bydlení je tu skutečně vysoká, což se samozřejmě projevuje i na cenách pronájmů. Činže zde patří k nejvyšším v republice a neustále rostou. Tento trend je způsoben několika faktory, které na následujících řádcích podrobněji prozkoumáme. 

A přidáme i pár tipů týkajících se hledání vhodného pronájmu. 

 

Proč je pronájem bytu v Olomouci tak nákladný?

Ptáte se, proč vás 1+1 vyjde v průměru na 11 000 Kč měsíčně? Proč za byt o dispozici 3+1 dáte obvykle okolo šestnácti tisíc? Jedním z hlavních důvodů vysokých a navíc stále rostoucích nájmů v Olomouci jsou extrémně vysoké ceny rezidenčních nemovitostí, které už není značná část populace schopna zaplatit. Sehnat byt je pro Čechy zkrátka stále těžší. A lidé, kteří si vlastní střechu nad hlavou nemohou dovolit, pak rozšiřují zástupy zájemců o nájemní bydlení a tím tlačí činže vzhůru. 

Vysoké ceny pořizovací ceny nemovitostí jsou ovlivněny pomalou výstavbou nových bytů a také vysokými náklady na jejich výstavbu. Stavební materiály a práce se neustále zdražují, což se promítá do cen hotových nemovitostí. Navíc, byrokratické překážky často zpomalují proces schvalování nových projektů, což dále omezuje nabídku nových bytů na trhu. 

Nemovitost jako investice

Dalším faktorem tlačícím ceny rezidenčních nemovitostí směrem vzhůru je silná investiční poptávka. Řada movitějších lidí, ale i firem, vidí nemovitosti jako bezpečnou investici, která dlouhodobě zhodnocuje jejich kapitál. To zvyšuje konkurenci na trhu a tlačí ceny nemovitostí nahoru. Investoři často nakupují byty s cílem je pronajímat, což sice přispívá k nabídce pronájmů, ale nijak nesnižuje činže, protože majitelé obvykle požadují poměrně vysoké nájemné ve snaze o co nejrychlejší návratnosti své investice.

ČÍST  Pouzdra, obaly a kryty na MacBook Retina 13 – dopřejte si luxus

Nedostupnost vlastnického bydlení

Vlastnické bydlení se tedy pro mnoho lidí stává stále méně dostupným. Vysoké ceny nemovitostí a navíc i přísné podmínky pro získání hypotéky způsobují, že mnoho lidí nemá jinou možnost než hledat pronájem. Tato sílící poptávka zákonitě vede k růstu činží. Nájemní bydlení se tak stává jediným, i když i tak nákladným řešením bytové situace pro řadu našich spoluobčanů. Zejména mnoha mladých rodin a lidí žijících tzv. single.

 

Hejčín nebo Chválkovice?

Olomouc nabízí řadu příjemných lokalit pro bydlení. Mezi nejvyhledávanější patří historické centrum města, které láká svými krásnými domy a ale i bohatou nabídkou služeb. Nové obchody a různé podniky se tu objevují neustále. Další oblíbené lokality, kde dává smysl hledat nájemní byt, jsou například tyto:

  • Hejčín: Klidná čtvrť s rodinnými domky a dobrou dostupností do centra.
  • Nová Ulice: Moderní čtvrť s výbornou infrastrukturou a blízkostí univerzity.
  • Chválkovice: Oblast s rodinnými domky a zelení, ideální pro rodiny s dětmi.

Na co si musíte dát pozor?

Při hledání pronájmu v Olomouci, ale pochopitelně i v jiných městech, je důležité být obezřetný a nic nenechat náhodě. Zde je několik tipů, čeho se vyvarovat:

  • Nerealisticky nízká činže může signalizovat podvod nebo velmi špatný stav bytu.
  • Zatajené informace mohou představovat problém - pronajímatel by měl být ochoten poskytnout všechny důležité informace o svém bytě. Ptejte se na vše, co vás zajímá!
  • Příliš vysoké zálohy za energie nejsou dobrým znamením. Měly by být přiměřené a měly by být zmíněny v nájemní smlouvě.

 

Přednosti hanácké metropole

Navzdory rostoucím cenám má bydlení v Olomouci mnoho výhod. Město nabízí kvalitní infrastrukturu, školy, univerzitu a zdravotnická zařízení. Hanácká metropole, ve které dnes žije na  100 tisíc lidí, je také známá svou kulturní scénou, bohatým společenským životem a množstvím příležitostí ke sportovním aktivitám. Díky své velikosti poskytuje všechny výhody velkoměsta, aniž by přitom ztratila kouzlo a atmosféru menšího sídla.

ČÍST  Jak zlevnit drahou dovolenou - parkování u letiště zdarma!

 

Když chcete o činži trochu smlouvat

Vyjednávání o nájemném může být poměrně náročné, ale pokud se na to připravíte, můžete dosáhnout výhodnějších podmínek. Někdy se to zkrátka podaří. Zde jsou některé tipy, které vám třeba pomohou:

  • Udělejte si průzkum trhu - poznáte průměrné ceny pronájmů ve vámi vybrané lokalitě.
  • Hned na začátku ukažte, že jste spolehlivý a dlouhodobě perspektivní nájemník.
  • Buďte připraveni nabídnout něco výměnou - například drobné opravy nebo údržbu bytu.

Kam směřuje nájemní bydlení?

Budoucnost nájemního bydlení v Olomouci bude pravděpodobně ovlivněna několika faktory. Pokračující růst cen nemovitostí a stoupající počet obyvatel města mohou vést k dalšímu zvyšování poptávky po pronájmech. A tedy i k dalšímu růstu činží. Na druhou stranu, snahy o urychlení výstavby nových bytů, jichž jsme aktuálně svědky, a také případná státní podpora dostupného bydlení by mohly situaci na trhu přece jen o něco zlepšit. Pokles hladiny nájemného však zřejmě není na pořadu dne. A dlouho ještě nebude. 

 

Olomouc za to stojí

Sehnat pronájem bytu v Olomouci za rozumné peníze je čím dál tím náročnější. Převis poptávky po nájemním bydlení nad nabídkou je stále značný a zdá se, že se zvolna zvětšuje. Není však divu. Málo se staví a ceny českých a moravských rezidenčních nemovitostí patří k nejvyšším v Evropě. Zástupy potenciálních nájemníků jsou proto stále delší a delší.  

Navzdory této nepříjemné situaci však život v Olomouci rozhodně stojí za to. Město nabízí mnoho příjemných lokalit vhodných k bydlení. Určitě si nějaký nájemní byt nakonec vyberete.

Mohlo by se vám také líbit